30 let svobody

Dne 26. listopadu přivítali žáci 1MO a 3MO na půdě školy pana Zdeňka Jeníka, vydavatele zpravodajského týdeníku Region Opavsko,  a zároveň pamětníka Roku zázraků, roku 1989. Letos si totiž připomínáme 30 let pádu Železné opony, 30 let pádu komunistického režimu a 30 let života v demokratickém státě, proto se naše škola zapojila do projektu Příběhy bezpráví a pozvala aktivního účastníka boje proti nesvobodě, organizátora listopadových demonstrací v Opavě a v Krnově.

Pan Jeník popovídal o svém životě, o době, která formovala jeho názory, o osudu členů jeho rodiny a různých nespravedlnostech, se kterými se dříve narození museli prostě smířit a které jsou pro dnešní mladou generaci naprosto nepochopitelné. Shrnul a přiblížil dobu teroru v 50-tých letech, dobu politického tání  let 60tých a dlouhý čas normalizace 70-tých a 80-tých let, abychom si dokázali představit důvody, které vedly studenty a další kulturní představitele k obrovské touze věci změnit. Sled událostí roku 1989 předčil jejich očekávání. O tom všem jsme se mohli dozvědět v poutavém vyprávění jednoho vyznavače dlouhých vlasů, undergroundu a svobody slova.

Žáci si předem písemně připravili dotazy, které pan Jeník ochotně a trpělivě zodpovídal.  Za jeho návštěvu a připomenutí, že demokracie v České republice není samozřejmost a mnozí za ni položili život, mu velmi děkujeme.