Program “Neumírej zbytečně”: Učení mladých lidí ohleduplnosti v silničním provozu

Program “Neumírej zbytečně”: Učení mladých lidí ohleduplnosti v silničním provozu

Dne 28. května 2024 se třídy 2TT a 2MO naší školy zúčastnily programu “Neumírej zbytečně”, který je realizován pro střední školy týmem silniční bezpečnosti. Cílem tohoto programu je přimět mladé lidi k ohleduplnosti a bezpečnému chování v silničním provozu.

Základem programu je simulovaná dopravní nehoda, při které dojde ke srážce osobního automobilu s elektrokoloběžkou. Část žáků se stala účastníky této fiktivní autonehody, zatímco zbylá část měla za úkol situaci řešit. Co to znamenalo?

Žáci, kteří hráli roli účastníků, se snažili poskytnout první pomoc. Připomněli si základní postupy, jako je zastavení krvácení, oživování a stabilizace zraněných. Zároveň si uvědomili, že u dopravní nehody je často mnoho lidí, ale chybí rozhodnost, duchapřítomnost. Proto si mohli vyzkoušet i rozhovor s lékařem po telefonu, koordinaci pomoci. Uvědomili si, jak je důležité, aby byli schopni rychle a efektivně reagovat.

V druhé části programu žáci společně s dopravním expertem nehodu znova rozebrali, zanalyzovali průběh, příčiny a následky. Součástí byla diskuze nad různými situacemi, které v dopravním provozu mohou nastat. Doufáme, že tato zkušenost pomůže našim žákům lépe porozumět rizikům a odpovědnosti, kterou nesou jako účastníci silničního provozu. 

Neumírejme zbytečně – buďme ohleduplní a bezpeční na cestách! 

IMG 8035 COLLAGE | Střední odborné učiliště Stavební | Opava
Skip to content